24 Şubat 2010 Çarşamba

hayırlı kandillerMevlid Kandili Kandiliniz Mübarek Olsun - 25 Şubat 2010"Biz seni ancak âlemlere rahmet olarak gönderdik." (Enbiyâ, 107)
İnsanlığın kurtuluşu için gönderilen son ve en büyük peygamber, bizim Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.s.) 571 yılında Kameri aylardan Rebiü'l-evvel ayının 12.gecesi doğmuştur. Milâdî takvime göre ise bu, 571 yılı Nisan ayının yirmisine rastlamaktadır. Bu mübarek geceye "Mevlid Kandili" denir.O'nun doğduğu çağda dünyanın her tarafında cehalet, zulüm ve ahlâksızlık almış yürümüş, Allah inancı unutulmuş, insanlık korkunç ve karanlık bir duruma düşmüş, dünya yaşanmaz hale gelmişti.O'nun doğduğu gece, insanlığın kurtuluşu için çok hayırlı ve mübarek bir başlangıçtır.O gecenin sabahı gerçekten de feyizli bir sabahtı. İnsanlık için yepyeni bir gün doğmuş, aydınlık bir devir açılmıştı. Bir fazilet güneşi ve hidâyet meşalesi olan sevgili peygamberimizin gönderilişi, Yüce Allahın bütün insanlara en büyük nimetlerinden birisidir. Bu hususta Kur'an-ı Kerim'de şöyle buyurulmuştur"Andolsun ki içlerinden, kendilerine Allah'ın âyetlerini okuyan, (kötülüklerden ve inkârdan) kendilerini temizleyen, kendilerine Kitap ve hikmeti öğreten bir Peygamber göndermekle Allah, müminlere büyük bir lütufta bulunmuştur. Halbuki daha önce onlar apaçık bir sapıklık içinde idiler." (Âl-i İmrân, 164)


Bu gece, müslümanlar arasında yüzyılllardan beri büyük bir coşku ile kutlanmakta, Sevgili Peygamberimiz derin bir saygı ile anılmaktadır. Büyük Türk Alimi Süleyman Çelebi tarafından yazılan ve asıl adı "Vesiletün'necat" olan mevlid kitabı O'nun doğumunu, üstünlüğünü ve mucizelerini en güzel bir şekilde dile getiren değerli bir eserdir.Peygamberimizin doğum yıldönümlerinde okunan mevlidleri saygı ile dinlemek, O'nun mübarek ruhuna salât ve selâm okumak hiç şüphesiz büyük milletimizin Sevgili Peygamberimize olan engin sevgi ve bağlılığının bir ifadesidir.Bununla beraber, O'nun ahlâk ve fazilet dolu hayatını öğrenmek ve kendimize örnek almak başta gelen görevlerimizdendir.Asıl o zaman O'nun sevgisini ve hoşnutluğunu kazanmış oluruz.O âlemlerin Rabbinden, "Alemlere rahmet olarak gönderildi." Asırlara sığmayacak inkılapları birkaç sene içerisinde gerçekleştirdi. Evlâtlarını diri diri toprağa gömen babalar O'na ve getirdiği prensiplere iman ettikten sonra mükemmelleştiler, dünyaya insanlık, adalet ve medeniyet rehberi olacak hale geldiler.


İnsanlar O'nun tek emriyle, kökü yüzlerce yıl derinde olan alışkanlıklarını bıraktı. O, yirminci asır insanının yüzyılda yerleştiremediği hakkı, hukuku, adâleti, hürriyeti, demokrasiyi ve insan haklarını bir solukta yerleştirdi. Böylece cehâlet asrı bir saâdet asrı olup, çıktı. Nihayet asır, asırlara taştı. Ve O, çağlar ötesiyle kucaklaştı.Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed kendisinden önceki peygamberler gibi sadece bir kavme veya millete değil, bütün insanlığa peygamber olarak gönderilmiştir. O'nun diğer peygamberlerden en farklı yönlerinden birisi budur. Nitekim Kur'an-ı Kerim'de şöyle buyurulur:"Biz seni bütün insanlara ancak müjdeci ve uyarıcı olarak gönderdik; fakat insanların çoğu bilmezler."(Sebe, 28) İnsanlığın her zaman ve mekânda Hz. Peygamber'in tebliğ ettiği ilâhî mesaja ve bu mesajın hayata geçirilmiş şekli olan onun sünnetine ihtiyacı vardır. O'nu örnek almak, Kur'an'a uymaktır. Çünkü Hz. Aişe (r.a.)'nın ifâdesiyle O'nun ahlâkı Kur'an'dı. (Müslim, Misâfirîn, 139). Kur'an-ı Kerim, Peygamberimiz Hz. Muhammed'in inananlar için en güzel örnek olduğunu bildirmekte ve bu hususta şöyle buyurulmaktadır:"Andolsun, Allah'ın rasûlünde sizin için, Allah'a ve âhiret gününe kavuşmayı umanlar için ve Allah'ı çok ananlar için güzel bir örnek vardır." (Ahzâb, 21)Bu geceyi nasıl ihya edelim?Bütün insanlık âlemine bir hidayet tarihi açan ve âlemlere halis ilâhî rahmet olan böyle yüksek şanlı bir Peygamber'in ümmeti olmakla şereflenmiş bulunan biz müminlere ne mutlu! Bu geceyi vesile bilerek, O'na ümmet olmanın şuuruna erebilmek, Bu gecenin manevî zenginliğinden istifâde etmek için en azından bir Tesbih Namazı kılalım, bir de Hatm-i Enbiyâ yapalım. O'na ümmet olan müminlere gevşeklik yakışmaz.


Unutmayalım... Alemlere rahmet olarak gönderilen muazzez Peygamberimizin, doğumunu anarken, yalnız mevlid okumak, ilâhîler söylemek ve kandil simidi dağıtmak yeterli değildir, sadece bu geceyi yaşamak yeterli değildir. Yüce Allah'ın sevgisine, hoşnutluğuna ve bağışlamasına ermenin yegâne yolu, Peygamberimizin yolundan gitmektir...


"De ki: Allah'ı seviyorsanız bana uyunuz ki, Allah da sizi sevsin ve günâhlarınızı bağışlasın..." (Âl-i İmrân, 31) (alıntıdır)
tüm islam aleminin ve tüm blogcanların kandilini tebrik ederim nice kandillere hep beraber selam ve dua ile duasız üşür yürekler dualarda buluşmak ümidiyle hayırlı kandiller olsun ....(havvanur)

21 yorum:

tatesal dedi ki...

Seninde kandilin mübarek
olsun canım....

SERRA dedi ki...

kandilin mübarek olsun Havvanur'cum Rabbim kulluğumuzu unutturmasın bizlere..

TÜLİN-sihirli tatlar dedi ki...

seninde kandilin mübarek olsun canım sevgiler

nohut oda dedi ki...

sızınde kandılınız mübarek olsun..dualarda bulusmak umıdı ıle..

CAHİDE dedi ki...

Güzel bir yazıydı.allah razı olsun.Kandilin mübarek olsun canım arkadaşım...

ALEYNA dedi ki...

hayırlı kandiller diliyorum.dualarınız kabul olur inşallah

sinem dedi ki...

Senin sayfada gördüm dün akşam kandil diye ,annem oruca kalktı sayende .Kandilini bizde kutlar tüm dünyaya bu günün hürmetine, iyilikler dileriz.

ayfersultan dedi ki...

sa.Havvanurum,kandilin mubarek olsun,RABBİM,rahmetini bereketini nasip etsin amin..A.E.O

iç ses... dedi ki...

kandilin mubarek olsun.emeğine sağlık çok güzel bir yazı.Allah razı olsun.

meliha dedi ki...

Canım seninde kandilin mübarek olsun.
öpüyorum.

gümüşlerin hobi dünyası dedi ki...

Havva abla kandilin mübarek olsun.bu aralar pc çok yavaş.blogları dolaşmak işkenceye dönüştü.ne zamandır uğrayamadım bloğuna.hayırlı günler

KEYFESEYRAN dedi ki...

Nihayet sende gelmişsin bak bende geldim canım arkadaşım hayırlı kandiller Allaha emanet olun

tugbatugba dedi ki...

KANDİLİN MUBAREK DUALARIN KABUL OLUR İNŞAALLAH...

cansudere dedi ki...

canım cım kandilin mübarek olsun sevgiler...

Zuzuların Annesi dedi ki...

Hayırlı Kandiller...

KEYFESEYRAN dedi ki...

Kız bu fıstığın gamzesini yerim ben ne tatlı maşallah

Urfa Tutkunu dedi ki...

Dün yazamadım yoğunluktan. Hayırlı kandiller ve hayırlı cumalar.

demet dedi ki...

cümlemizin duasını allah kabul etsin..arkadaşım...iyi günler dilerim..

Ceyda'nın Bahçesi dedi ki...

Havvanurum geçmişkandilin mübarek olsun arkadaşım.rabbim tüm dualarını kabul etsin.Fatoşada çok selam.öpüyorum seni.artık buralardayım

gül dedi ki...

KANDİLİN MÜBAREK OLSUN CANIM.

cansudere dedi ki...

huuuu komşu senı dürtmeye geldim valla körler sagırlar birbirini ağırlar misalı olduk valla.ceyda dürtme işlerini yapardı ama uzun zamandan bu yana ancak kendinı dürte bildi ooooo ondan hayır yok artık . ben senı dürtüp gitcem bu arada resımler degişmiş süper olmuş kızın afet olacak bak söylüyorum . can yakar buuu dikkat . allah nazarlardan ,kötülüklerden ,belalardan ,kötü dillerden korusun(amin)aaa çok konuştum .bide hastayım sesim kısılmış konuşamıyorum yaaa içimi böle dökeyım dedim kocaman sevgiler....